Jdi na obsah Jdi na menu
 


Notker Wolf - Prokletý mobil

U KAŽDÉHO MŮŽE V ŽIVOTĚ DOJÍT KE ZVRATU

Existují zážitky, které nás proměňují. A nemusí být zvlášť okázalé! O jednom bych vám chtěl nyní povídat.

Začalo to návštěvou u lůžka nemocného spolubratra, s nímž jsme si nebyli příliš blízcí.

Byla to téměř formalita. Když jsem se však chystal k odchodu, požádal mě,abych se ještě dvě  minuty zdržel. Ze dvou minut pak byla hodina. Za neustálého zajíkání se mi svěřoval se svými těžkostmi.

Nikdy nebyl považován za zvlášť inteligentního, a proto si ho už od školních let ostatní dobírali a posmívali se mu. Líčil řadu ponižujících situací a vyprávěl o zraněních, které ho bolí až dodnes. Ani v klášteře se mu často nedostalo uznání, které tak potřeboval. Já sám jsem jej dosud měl za celkem nepřístupného bratra, který člověku lecjakým způsobem znemožňuje,  aby ho měl rád. Nyní se však pro mně všechno změnilo. Čím déle hovořil, tím jsem ho měl raději. Najednou jsem se na něj už nedíval ze svého pohledu, ale z jeho.Moc doufám, že jsem mu svým nasloucháním mohl pomoci. Jsem však přesvědčen o tom, že největší pomoci se tehdy dostalo mně, neboť tento rozhovor představovaly mém životě naprostý průlom.

Byl to jakýsi koperníkovský zvrat.

Od té doby, kdykoli se setkám s lidmi, představuji si, jak jim asi je. Už nemám potřebu se neustále obhajovat před něčími útoky, ale otevírám se svému protějšku. Lépe řečeno: snažím se o to. Často je to namáhavé, ale pomáhá to.

Měl jsem například důležitý rozhovor na jednom severokorejském úřadě. Nejprve mi úředník, s nímž jsem jednal, připadal odmítavý a nevraživý. Pak jsem však poznal, že za tím vězí obavy, že jej neberu vážně. Potom jsem ale pomyslel na to, co asi sám musel jakožto představitel této země snášet... Nestvořil jej však také

Bůh a nemiluje ho stejně jako mě? A k mému vlastnímu překvapení jsem ho začal mít rád.

Na základě tohoto zážitku  u lůžka mého nemocného spolubratra jsem byl obdařen    představovat si lidi i s jejich starostmi. A všiml jsem si, že od té doby se i mně daří lépe, když se o to snažím. ,,Miluj   bližního svého jako sám sebe", se může stát obyčejnou frází.

 

Když však bereme druhého člověka vážně, i s jeho minulostí a s jeho problémy, vypadá svět   rázem jinak i pro nás.

Rád bych vás tímto povzbudil, abyste to zkusili. Bůh vám při tom pomůže!